Piłki lekarskie – rodzaje i zastosowanie

Piłka lekarska skórzana

Do ćwiczeń związanych z gimnastyką korekcyjną, rehabilitacją, czy w czasie lekcji wychowania fizycznego, niezbędna jest piłka lekarska. Ćwiczenia z nią wpływają na koordynację ruchową, pomagają pracować nad równowagą, a także przynoszą ulgę w bólach pleców i karku.

Piłki lekarskie

Są to najbardziej popularne piłki z obciążeniem, których używa się podczas różnorodnych ćwiczeń fitness. Ich średnica musi mniej więcej odpowiadać szerokości wyprostowanych ramion ćwiczącego, albo może być nieco mniejsza. Taka piłka stosowana jest bardzo często do treningu siłowego. Na rynku znaleźć można piłki ważące od 1 do 12 kilogramów. Na siłowniach, czy w innych ośrodkach sportowych, czy rehabilitacyjnych najlepszym rozwiązaniem będą stojaki na piłki lekarskie, na których znajdą się piłki o różnych gabarytach. Wtedy każdy będzie mógł ćwiczyć taką, która jest dla niego odpowiednia. Obecnie, wszystkie piłki lekarsie wykonywane są z największą starannością, oraz z antypoślizgowych materiałów, które zapewniają pewny chwyt.

Rodzaje piłek

Wyróżnić można cztery, najbardziej powszechne, typy piłek. Są to:

  1. Klasyczna piłka lekarska. Najczęściej posiada dwojaką teksturę powierzchni, co znacznie ułatwia użytkownikowi pewny chwyt podczas wykonywania zadań. Może być wykorzystywana do ćwiczeń takich jak: przysiady, unoszenia, czy brzuszki.
  2. Piłka slam. Jej powierzchnia jest grubsza i bardziej elastyczna (niż piłki lekarskiej), co czyni ją bardziej wytrzymałą na uderzenia i prędkość. Inaczej się też odbija, bo jest wypełniona piaskiem albo żelem. Wykorzystywać ją można do ćwiczeń wykorzystujących rzucanie, co staje się najlepszą formą wzmacniania barków, tricepsów, pośladków i ud równocześnie.
  3. Piłka lekarska soft. Większa od innych piłek i używana do ćwiczeń wykonywanych z dużą prędkością. Ma miękką warstwę zewnętrzną i wyściółkę, co pozwala na bezpieczny trening – rzucanie i łapanie.
  4. Piłka z podwójnym uchwytem. Pozwala ona zintegrować zaawansowane ruchy rotacyjne i ćwiczenia jedną ręką. Piłki gimnastyczne z podwójnym uchwytem pozwalają na bardziej dynamiczny trening, bo ćwiczenia mogą być wykonywane z dużą szybkością i w powiększonym zakresie ruchu.

Piłkę zawsze trzeba dobrać do indywidualnych potrzeb i preferowanego sposobu trenowania. Godną polecenia opcją jest piłka oferowana przez producenta sprzętu sportowego Apus Sports

Pages:
Edit