Pierwsze kroki na siłowni – Chwyt

Siłownie stają się obecnie bardzo popularnym miejscem, do którego udaje się coraz więcej osób. Regularne ćwiczenia na siłowni pozwalają przede wszystkim na zadbanie o swój organizm i poprawiają ogólną kondycję. Można tam wykonywać wiele różnorodnych ćwiczeń.

Ćwiczenia i ich wpływ na organizm

Na siłowniach znaleźć można szeroki wybór opcji, jeśli chodzi o możliwości. Regularne ćwiczenia bez wątpienia wpływają bardzo pozytywnie na cały organizm. Kluczowe jest jednak ich poprawne wykonywanie. Niestety, ale wiele osób nie ma dokładnej wiedzy na temat tego, jak powinny wyglądać ćwiczenia. Wiele osób myśli, że wiedzą, jak wykonywać konkretne ćwiczenia, chociaż w rzeczywistości nie wychodzi im to najlepiej. O ile w przypadku lżejszym i mniej angażujących mięśnie ćwiczeń nie jest to aż taki wielki problem, to w innych sytuacjach można doprowadzić do kontuzji.

Ćwiczenia ze sztangą, czyli głównie ćwiczenia siłowe, są przykładem ćwiczeń, w których zły chwyt może doprowadzić do niemiłych konsekwencji, w tym nawet poważnych urazów czy kontuzji! Jak prawidłowo je wykonywać?

Prawidłowy chwyt na siłowni

Źle wykonywane ćwiczenia siłowe potrafią być bardzo niebezpieczne dla zdrowia ćwiczącego, a nawet dla osób znajdujących się w bezpośrednim otoczeniu. Dlatego też, warto chociażby na początku zdecydować się na skorzystanie z pomocy doświadczonej osoby. Pokaże ona dokładnie, jak należy ćwiczyć sztangę. Ogólne zasady są jednak takie, że przede wszystkim chwyt musi być pewny, ręce nie mogą być położone zbyt blisko siebie, ale nie mogą także być zbytnio od siebie oddalone.

Jak chwyt sztangi wpływa na poprawność wykonywanych ćwiczeń? Jeśli sztanga jest trzymana w odpowiedni sposób, to przede wszystkim ćwiczenie będzie działało dokładnie na te mięśnie, na które powinno. Odpowiedni chwyt to także minimalne ryzyko uszkodzeń. W tej kwestii lepiej zaufać profesjonalistom i jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, to pomóc o pomoc trenerów w siłowni, którzy poprawią Twoją pozycję i pomogą uchwycić sztangę w odpowiedni sposób.

Pages:
Edit