Fit rewolucja w Polsce i na świecie – Początki

Fitness rewolucja

Aktualnie fitness jest bardzo popularną dyscypliną sportową, którą uprawia bardzo wiele osób. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, jak powstał i jak moda na niego rozprzestrzeniła się na cały świat.

Skąd się wziął fitness?

Warto wiedzieć o tym, że początki fitnessu sięgają lat siedemdziesiątych. W okresie tym jako lekarz Narodowej Agencji Aeronautyki (NASA) w Stanach Zjednoczonych pracował doktor Kenneth Cooper. Prowadził on tam badania, na podstawie których konstruował programy kondycyjne dla astronautów. To właśnie wtedy powstały pierwsze ćwiczenia aerobiku, czyli ćwiczenia tlenowe.

Jak zyskał popularność?

Jedną z osób, która wpłynęła na rozprzestrzenianie się mody na fitness była amerykańska aktorka Jane Fond. W roku 1979 na planie filmowym doznała kontuzji i przy poszukiwaniach rekonwalescencji trafiła na lekcję przypominającą dzisiejszy fitness. Ćwiczenia prowadzone były przy akompaniamencie rytmicznej muzyki. To wtedy stała się pasjonatką tego typu ćwiczeń i założyła własny klub w Los Angeles. Jeżeli chodzi o popularyzację aerobiku w Polsce, to ważnym nazwiskiem jest Hanna Findusiewicz, która po ukończeniu specjalistycznego kursu w Paryżu, w roku 1983 otworzyła własny klub fitness w Polsce „Pod skocznią”. Był to pierwsze miejsce, w którym prowadzone były tego typu zajęcia.

Założenia fitnessu

Jednym z podstawowych założeń fitnessu jest to, że ćwiczenia takie nie powinny powodować niedotlenienia organizmu, a przez to nie męczyć tak bardzo. Serie ćwiczeń muszą być dopasowane w ten sposób, aby podczas ich wykonywania nie występowała zadyszka. Innym założeniem tej dyscypliny jest to, że ćwiczenia powinny być wykonywane w rytm muzyki. Tak więc tworzone są choreografie, dzięki którym ćwiczenia stają się przyjemniejsze. Fitness ponadto powinien wpływać na wszystkie mięśnie ciała, nawet te ukryte, które rzadko kiedy są używane. Ponadto ćwiczenia powinny być dopasowane w ten sposób, aby każdy mógł je wykonywać. Są więc raczej delikatne.

Zobacz drugą część artykułu:

Fit rewolucja w Polsce i na świecie – Obecnie

Pages:
Edit