Bądź zrównoważony – Balance step

Balance step czy też bosu ball to znakomity przyrząd do ćwiczeń pozwalający na trening aktywizujący mięśnie całego ciała. Przyrząd przypomina przeciętą na pół piłkę umieszczoną w sztywnym, stabilnym pierścieniu. Elastyczna kopuła ugina się pod ciężarem ćwiczącego i wymaga od niego utrzymania równowagi na niestabilnym podłożu.

Balans na bosu

Balance step z tubingami od Apus Sports

Balance step z tubingami od Apus Sports

W porównaniu do klasycznego stepu, balance step aktywizuje znacznie większą grupę mięśni. Elastyczna półkula reaguje na ruchy ćwiczącego, co dla zachowania równowagi i stabilnej postawy wymaga zaangażowania mięśni głębokich.

Balance step nazywany jest również bosu ball. Nazwa pochodzi od angielskiego wyrażenia „both sides up”, co oznacza, iż przyrząd można ustawiać obiema stronami do góry. Odwracając zatem półkulę, uzyskujemy ruchomą platformę, którą również można wykorzystać do ćwiczeń.

Jak ćwiczyć?

Bosu można wykorzystać jako typowy step, co pomaga wzmocnić mięśnie pośladków i nóg. Można również, leżąc np. plecami na elastycznej kopule, wykonywać tradycyjne brzuszki. Jeśli przyrząd odwrócimy wypukłą stroną do ziemi, będziemy mogli wykonać np. pompki z rękami ułożonymi na jego brzegach. Dużym wyzwaniem na tak ustawionym bosu mogą być popularne przysiady.

Zawsze należy pamiętać, aby wejście i zejście było wykonywane w sposób bezpieczny. Wchodząc na platformę przyrząd należy trzymać rękami lub też, stawiając jedną stopę z jednej strony, drugą zadziałać jak przeciwwagą.

Urozmaicenie i pomoc

Balance step, prócz wzmacniania mięśni, poprawia również koordynację ruchów oraz szybkość reakcji. Jest to przyrząd wart wykorzystania nie tylko podczas treningu fitness – dzięki temu, iż zwiększa elastyczność i ruchomość stawów sprawdza się znakomicie podczas rehabilitacji ruchowej.

Producenci sprzętu sportowego pomyśleli o bardzo praktycznych dodatkach. Bosu ball można wyposażyć w elastyczne linki pomagające intensyfikować trening, natomiast dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej pomocna może być stacja, pozwalająca na samodzielną asekurację.

Pages:
Edit